Przezieracka sofy z Elżbietą Krzemińską- Owczarz

Wiemy, że musieliście sporo czekać na kolejny wpis z serii ,,Przezieracka sofy" obiecujemy jednak poprawę w tym temacie :) Napiszcie w komentarzach kogo chętnie widzielibyście w naszym cyklu.

Pierwszym gościem była u nas Hania Malacina- Karpiel (post możecie przeczytać TUTAJ)
Tym razem kilka pytań zadałyśmy Elżbiecie Krzemińskiej- Owczarz, projektantce mody mieszkającej w Zakopanem.
Ela ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, na swoim koncie ma cztery kolekcje: „Zwabiło mnie echo z Tatr”,  "Ze sosrębu ...w Świat", ,,Krawateria" oraz ,,Zakopiańskie impresje". w 2009 zaprojektowała suknię- strój narodowy dla Miss Polonia Angeliki Jakubowskiej podczas wybrów Miss Universe, jak przystało na prawdziwą artystkę jest kobietą bardzo twórczą, przy tym niesamowicie wrażliwą i serdeczną. Kocha Podhale I kulturę góralską. Na jej stronie ELISKA.PL oraz na Facebooku możemy podziwiać jej projekty ubrań i biżuterii.

zdj. Piotr Kyc

MpG: Elu zawsze interesowałaś się modą? Co sprawiło, że zaczęłaś projektować ubrania?

EK-O: Czy zawsze interesowałam się modą ? Nie. Zawsze interesowała mnie plastyczna strona życia :) - rysowanie, wyklejanie, robienie zdjęć, wyszywanie oraz szycie, to tak. Moda nastąpiła później. Moda w sensie świadomego myślenia o temacie, bo przecież ubierałam się, stroiłam, jako dziewczyna, kobieta, byłam tym zainteresowana, ale w kierunku kreowania to nastąpiło później, najbardziej w momencie podjęcia nauki w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, a jeszcze bardziej gdy już to czego się nauczyłam "uleżało się”, uporządkowało w głowie. Wtedy dopiero zaczęłam inaczej patrzeć na to czym zawładnięta jest przestrzeń mody. Sama doszłam też do wniosku, ze projektowanie, kreowanie to fantastyczna przygoda, która zobowiązuje mnie do fascynacji światem, otoczeniem, poznawaniem kierunków nawet mi nie znanych. A ponad wszystko pozwala mieć odwagę robić rzeczy, które mogą być nietypowe. To cudowne uczucie.

MpG: W pierwszej kolekcji dyplomowej ,,Zwabiło mnie echo z Tatr" inspiracją był strój góralski, wycinane kwiaty z chusty tybytowej najbardziej przypadły nam do gustu, czy wykorzystujesz ten motyw w swoich dzisiejszych projektach?

EK-O: Kolekcja „ Zwabiło mnie echo z Tatr „ / tytuł jest cytatem z Wesela Wyspiańskiego / zaczęła uzewnętrznianie mojego wielkiego zachwytu wszystkim co związane z Podhalem, Zakopanem góralszczyzną i folklorem. To wielka miłość odwzajemniona :).
Tak, ciągle wykorzystuję znaki kojarzące się z tym co wymieniłam wyżej, ale używam ich w sposób wyważony, z całym szacunkiem by nie przedobrzyć, a jedynie zaakcentować piękno. Inne kolekcje, w których to kontynuuję: Ze sosrębu w świat oraz Zakopiańskie impresje. Również używam wzorów podhalańskich w wykonywanej p/ siebie biżuterii i akcesoriach.


Projekt T-shirtu na wystawę Materia rzeczy


 
Zakopiańskie impresje" / zdj. Jarek Możdżyński; modelki- Agencja PARA
 
                     
Sukienka wykonana z papieru ,,Papiery"
 
 
 

 
MpG: Czy tworzysz dla siebie również?

EK-O: Dla siebie nie tworzę, ale noszę czasem naszyjniki i kolczyki, które robię. To co jest dla mnie to radość tworzenia :)

MpG: Jak określiłabyś swój styl?

EK-O: Mój styl ubierania jest w jakiś sposób charakterystyczny gdyż najbardziej  lubię styl boho, hippie. Nigdy nie ubiorę się sportowo, ani na brązowo :). Jeśli chodzi o kolor brązowy, to zrobiłam kiedyś eksperyment i ubrałam się w sukienkę w tym kolorze, ale musiałam wrócić do domu i się przebrać, gdyż czułam się jak zakonnica. :)


Biżuterię, ubrania i dodatki projektowane przez Elę można zakupić na stronie DaWanda (TUTAJ)
 
 
  
MpG: Jak Twoim zdaniem ubierają się góralki?
 
EK-O: Góralki - zachwycam się bardzo gdy są ubrane tradycyjnie - strój regionalny to coś przepięknego - jego forma nie została wymyślona przez konkretnego projektanta, a kształtowała go historia oraz prości ludzie zachwyceni swoim regionem. 
Obserwuję, że współczesne góralki eksperymentują poszukują unowocześniają wersje zbliżone do stroju tradycyjnego. Stylizują ubiór współczesny. Są to często bardzo udane pomysły. No ale zdarzają się też groteskowe i jarmarczne stylizacje. Te traktuję jako błądzenie w temacie. 
 

    Projekt stroju narodowego na Wybory Miss Universe 2009 na Wyspach Bahama, sukienka była prezentowana podczas Gali Zakopane Fashion 2014 (więcej zdjęć z Gali TUTAJ)
MpG: Wiemy, że oprócz mody kino odgrywa w Twoim życiu dużą rolę, możesz opowiedzieć o tym coś więcej?

EK-O: Och, kino to moja kolejna miłość. Od lat jeżdżę na festiwale filmowe. I będąc na którymś zobaczyłam film, który zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że zapragnęłam by Zakopane, moje ukochane miasto - ludzie - by zobaczyli ten film Tak się zrodził cykl, który pokazuje filmy wyjątkowe, specjalnie wybrane przeze mnie dlatego że nie wszystkie wartościowe tytuły trafiają do powszechnej dystrybucji. Zapraszam na film, który otworzy nowy sezon cyklu Kino, którego szukasz  do kina Sokół, 19 marca o 18:30.

MpG: Dziękujemy za rozmowę.

EK-O: Dziękuję również.


3 komentarze:

  1. Bardzo interesujący pomysł na cykl wpisów, jestem bardzo ciekawa następnych z tej serii:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to mówi moja babcia "brązowy to nie kolor"

    OdpowiedzUsuń
  3. MOMONTOP, postaramy się :) co do koloru brązowego przeważnie Panie o jesiennym typie urody dobrze wyglądają w brązie, zdecydowanie nie wszystkim pasuje :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wszystkie komentarze.

 

Tu możecie nas znaleźć :)