Koronkowa bluzka. Góralskie stylizacje

Przemycanie elementów podhalańskiego stroju do codziennych stylizacji chyba weszło nam w nawyk :) Były już zimowe kapce, chusta tybytowa, spódnica a teraz przyszedł czas na bluzkę.
Koronkowe bluzki ostatnimi czasy zagościły w stylizacjach regionalnych góralek...
Właśnie... stylizacja regionalna, czy w ogóle coś takiego istnieje? Wydaje nam się, że tak. Przecież skomponowanie stroju adekwatnego do sytuacji, miejsca czy okazji na którą się wybieramy jest oczywiste. Tak samo jest ze strojem góralskim. Nie wyciągniemy pierwszego lepszego gorsetu ze spódnicą z szafy :) Trzeba sprawdzić czy poszczególne elementy stroju do siebie pasują, współgrają ze sobą, do tego wszystkiego dochodzi jeszcze moda.

W książce pani Stanisławy Trebuni- Staszel ,,Śladami podhalańskiej mody" dowiemy się jakie czynniki miały wpływ na zmieniające się trendy w ubiorze góralek jak również górali. Od brokatowych, dziewiętnastowiecznych gorsetów do teraźniejszych kwiecistych, tybytowych spódnic.O tym co aktualnie jest ,,na topie", czego szukają góralki w swoich ulubionych pracowniach krawieckich, zapytałyśmy panią Marię Fedro, projektantkę i właścicielkę Hafcika, jednego z bardziej znanych sklepów z rzeczami regionalnymi na Podhalu.

- Klientki zazwyczaj pytają - " co macie nowego ?" Szukają takich ubrań jakich jeszcze nie było, jakich nie mają w szafie ;) ... Moda na góralszczyznę trwa już tak długo, że praktycznie każda góralka ma coś stylizowanego i ewentualnie szuka dodatków, brakującej części garderoby, żeby być na czasie Często tylko zaglądają i szukają czegoś co po prostu wpadnie im w oko :)
 
fot. Maria Fedro
Sukienka, bluzka i spódnica dostępne również w sklepie internetowym


Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować, iż do łask wróciły farbanice ( spódnica farbanica- wykonana z samodziałowego płótna, zdobionego techniką batikową wzorami o motywach geometryczno- roślinnych)

fot. Tomasz Kuźniar  
                                Pozdrawiamy gorąco Agę i Kasię :)                             

 

Koronki jak wspomniałyśmy na wstępie również cieszą się niesłabnącą popularnością
 Propozycje pani Jadwigi Trebuni- Tutki z Haft Fashion


 


Spódnicę, którą Klaudia ma na sobie mogliście zobaczyć w poprzednim poście w zestawie z kremowym swetrem TUTAJ.
Dzisiaj natomiast pokażemy Wam koronkową bluzkę w innym wydaniu. W sam raz na imprezę, czy na spotkanie z przyjaciółmi. 
 
Moda, w odniesieniu do stroju góralskiego to temat dość kontrowersyjny i budzący emocję. Wiele osób obawia się, że młode mieszkanki Podhala goniąc ślepo za tendencjami i nowoczesnością stylizują i przekształcają go, przestaje on być tradycyjny, staje się pseudogóralskim tworem.
W żadnym wypadku nie chcemy się tutaj mądrzyć jak powinno wyglądać ubranie góralskie, bo jak powiedziała pani Ela Krzemińska- Owczarz:

,, - strój regionalny to coś przepięknego - jego forma nie została wymyślona przez konkretnego projektanta, a kształtowała go historia oraz prości ludzie zachwyceni swoim regionem."

Dlatego nie zapominajmy, że to nasza kultura, dziedzictwo i należy to uszanować. Są sytuacje, kiedy ubrane w tradycyjny strój powinnyśmy promować góralszczyznę. Kiedy indziej możemy pozwolić sobie na stylizowaną sukienkę czy spodnie w parzenice, bo w głównej mierze w modzie chodzi o to, aby odpowiednio kreować swój wizerunek. Każda kobieta chce dobrze wyglądać i czuć się wyjątkowo.

Pozdrawiamy
Hania & Klaudia


1 komentarze:

  1. O, mój ulubiony Hafcik:)
    A bluzka z Haft Fasion też przepiękna!

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wszystkie komentarze.

 

Tu możecie nas znaleźć :)